1980-1989


Lørdag 09.12.89 kl. 15 Musikhuset Århus, foyeren
Ole Hedegaard, tenor
Knudåge Riisager I anledning af. Suite over danske børnesange
Carl Nielsen Marsch fra Moderen
Carl Nielsen Min pige er så lys som rav (Moderen)
Carl Nielsen Så bittert var mit hjerte (Moderen)
Franz Lehár Dein ist mein ganzes Herz (Smilets land)
Leo Delibes Prelude og mazurka fra Coppelia
G. F. Händel Comfort ye my people (Messias)
G. F. Händel Every valley shall be exalted (Messias)
Peter Tjajkovskij Eugen Onegin: Polonaise

Søndag 12.11.89 Risskov Amtsgymnasium
Merete Hoffmann, obo
Johannes Brahms Tragisk ouverture
W. A. Mozart Obokoncert
Antonin Dvořák Symfoni nr. 9, Fra den nye verden

Søndag 16.04.89 kl. 11.15 Musikhuset Århus, foyeren
Torben Mikkelsen, violin
Bela Keler Lystspilouverture
Jenö Hubai Hejre Kati, op. 32
Fr. Rosenkrantz ‘S kommt ein Vogel geflogen. Stil-imitationer
Pablo de Sarasate Zigeunerweisen
Johann Strauss Kaiser-Walzer
Anon. Rakoczy-Marsch, Arr. L. Weininger

Søndag 12.03.89 kl. 15 Mølleskolen, Ry
Anne Hall, cello
Charles Gounod Petite symphonie for blæsere
Leos Janacek Suite for strygere
Jean-Baptiste Lully Balletsuite: Introduktion, Menuet, March
Antonin Dvořák Cellokoncert: 1. sats, allegro
Richard Wagner Meistersänger, forspil

Lørdag 10.12.88 kl. 15 Musikhuset, foyeren 
Lars Waage, bas
Jens Bloch, trompet
Georges Bizet Carmen suite
Joseph Haydn Trompetkoncert
Peter Tjajkovskij Nøddeknækker suite: Uddrag
Carl Nielsen Fordum var der fred på gaden (Maskarade)
Stephen Adams Den hellige stad

Søndag 06.11.88 kl. 15 Risskov Amtsgymnasium
Kim Sjøgren, violin
L. v. Beethoven Egmont, ouverture
L. v. Beethoven Violinkoncert
Edvard Grieg Symfoniske danse: Nr. 1 og 3
Carl Nielsen Aladdin suite:
Orientalsk festmarch, Aladdins drøm, Tågernes dans
Jean Sibelius Finlandia

Søndag 30.10.88 kl. Risskov Amtsgymnasium
Anker Buch, violin
L. v. Beethoven Egmont, ouverture
L. v. Beethoven Romance i F-dur
Vittorio Monti Czardas
H. C. Lumbye Koncertpolka for to violiner [med Benjamin Øllgaard]
Jean Sibelius Finlandia
Johann Strauss d.æ. Radetzky-Marsch

Lørdag 07.05.88 kl. 15 Musikhuset Århus, foyeren 
Jørgen Gliemann, fagot
Johan Svendsen Festpolonaise
H. P. Nielsen Skovtrolden
Antonin Dvořák Slaviske danse: Nr. 4 og 8
Peter Tjajkovskij Blomstervalsen (Nøddeknækkeren)
Johann Strauss Zigeunerbaronen, ouverture

Mandag 14.03.88 Rønde Højskole
Marie Louise Reitberger, klaver
Richard Strauss Serenade for 13 blæsere
W. A. Mozart Klaverkoncert nr. 20
Franz Schubert Symfoni nr. 9, C-dur, Den store

Søndag 06.12.87 Musikhuset, foyeren
Jørgen Gliemann, fagot
L. v. Beethoven Prometheus, ouverture
Carl Maria v. Weber Fagotkoncert
Jean Sibelius Karelia suite
Benjamin Britten Matinées Musicales. Suite efter Rossini

Søndag 10.05.87 kl. 11:15 Musikhuset, foyeren
Jean-Baptiste Lully Balletsuite: Introduktion, Menuet, March
Johannes Brahms Ungarske danse: Nr. 5, 6 og 7
H. C. Lumbye Drømmebilleder
Peter Tjajkovskij Svanesøen: Scene, Svanernes dans, Vals

Søndag 08.03.87 kl. 11:15 Musikhuset Aarhus, foyeren
Mandag 16.03.87 kl. 20 Skanderborg Amtsgymnasium

Hanne Holt Nielsen, violin
Lis Christophersen, bratsch
Franz Schubert Rosamunde, ouverture
W. A. Mozart Sinfonia concertante for violin og bratsch
Johannes Brahms Symfoni nr. 2 [Ikke 08.03.]

Lørdag 13.12.86  kl. 19:30 Tvind, store festsal
Tina Hendrichsen, sopran
Grete Flintegaard, alt
Edi Laider, baryton
EDI LAIDERS KOR
Semion Balschem, klaver
Erwin Chmiel, dirigent
Giuseppe Verdi Nabucco, ouverture
Niels W. Gade Elverskud
L. v. Beethoven Klaverkoncert nr. 3

Søndag 30.11.86  kl. 20 Musikhuset Århus, store sal 60 års jubilæum
Benjamin Øllgaard, violin
Erwin Chmiel, dirigent-debut
Giuseppe Verdi Nabucco, ouverture
Jules Massenet Meditation  fra Thaïs
Georges Bizet L’Arlésienne suite nr. 1
Georges Bizet L’Arlésienne suite nr. 2:  Menuet og Farandole
Ingelise Suppli Jespersen, sopran
Else Mogensen, mezzosopran
Uffe Withen, tenor
Lars Waage, bas
AARHUS STUDIEKOR
Axel Momme, dirigent-afsked
Gioacchino Rossini Stabat Mater

Søndag 11.05.86 kl. 16 Aktivitetshallen, Besser (Samsø)

Axel Momme, dirigent
Johannes Brahms Ungarske danse: Nr. 5 og 6
Peter Tjajkovskij Nøddeknækker suite: March, Russisk dans (Trépak),
Kinesisk dans, Rørfløjternes dans, Blomstervalsen
Antonín Dvořák Slaviske danse: Nr. 8
Antonín Dvořák Symfoni nr. 8

Lørdag 12.04.86 kl. 16 Arnbjerghallen, Varde
Søndag 13.04.86 kl. 11.15 Musikhuset, foyeren

Axel Momme, dirigent
Johannes Brahms Ungarske danse: Nr. 5 og 6
Peter Tjajkovskij Nøddeknækker suite: March, Russisk dans (Trépak),
Kinesisk dans, Rørfløjternes dans, Blomstervalsen
Antonín Dvořák Slaviske danse: Nr. 3 [Ikke 12.04.]
Antonín Dvořák Slaviske danse: Nr. 8
Ingelise Suppli Jespersen, sopran
Susanne Nielsen, alt
Karsten Mach, baryton
BL. KOR FRA ESBJERG-VARDE
Niels W. Gade Elverskud [Ikke 13.04.]

Mandag 09.12.85 kl. 20 Christianskirken
Axel Momme, dirigent
Alessandro Scarlatti Sinfonia nr. 4, e-mol
Anton Reicha Blæserkvintet i Es-dur
Felix Mendelssohn Symfoni nr. 5, Reformationssymfonien

Torsdag 07.11.85 Århus Domkirke
Ingelise Suppli Jespersen, sopran
Else Mogensen, mezzosopran
Uffe Withen, tenor
Lars Waage, bas
AARHUS STUDIEKOR
Axel Momme, dirigent
Gioacchino Rossini Stabat Mater

Søndag 09.06.85 kl. 16 Musikhuset, store sal
Henrik Svane, konferencier
(TONICA med eget program)
(AARHUS STUDIEKOR med eget program)
Johann Strauss Kaiser-Walzer
Johann Strauss Annen-Polka
Georges Bizet L’Arlésienne suite nr. 2

Søndag 12.05.85 Udenbys Arr.
Tirsdag 14.05.85 kl. 20 Fredenskirken Arr. Fredens Sogn

Carl Ulrik Munk-Andersen, orgel
J. S. Bach / Leif Kayser Præludium og fuga, c-mol
G. F. Händel Orgelkoncert, F-dur [Ikke 12.05.]
Felix Mendelssohn Symfoni nr 2, Aus dem Lobgesang

Søndag 03.03.85 kl. 11.15 Musikhuset, foyeren
Mandag 04.03.85 kl. 20 Rønde Højskole

Axel Momme, dirigent
Johann Sebastian Bach Brandenburgerkoncert nr. 3
Ture Rangström Divertimento elegiaco
Carl Orff / Fr. K. Wanek Carmina Burana, arr. for 12 blæsere / A. Momme

Søndag 20.01.85 kl. 15 Musikhuset, store sal
Torben Mikkelsen, violin
Henrik Steensgaard, cello
Aino Gliemann, klaver
W. A. Mozart Cosí fan’ tutte, ouverture
L. v. Beethoven Tripelkoncert for violin, cello og klaver
Johannes Brahms Serenade nr. 1

Mandag 03.12.84 kl. 20 Langå Skole, festsalen
Søren Mikkelsen, violin
W. A. Mozart Cosí fan’ tutte, ouverture
Max Bruch Violinkoncert nr. 1
Johannes Brahms Serenade nr. 1

Mandag 22.10.84 kl. 20 Rønde Højskole
Søndag 28.10.84 kl. 11.15 Musikhuset, foyeren

Søren Mikkelsen, violin
Johannes Brahms Tragisk ouverture
Max Bruch Violinkoncert nr. 1
Peter Tjajkovskij Symfoni nr. 5 [Ikke 28.10]

Søndag 13.05.84 kl. 15 Musikhuset, store sal
Wandy Tworek, violin
Johann Strauss m. fl. Div. Wiener-numre +
Pablo de Sarasate Zigeunerweisen
H. C. Lumbye Koncertpolka for 2 violiner
Jerry Bock Spillemand på en tagryg

Søndag 08.04.84 kl. 16 Musikhuset, store sal
Torsdag 12.04.84 kl. 20 Odder Statsgymnasium

Inge Haaning, horn
Klaus Gottlieb, horn
Axel Momme, dirigent
Friedrich Kuhlau Concertino for 2 horn
Else Mogensen, alt
AARHUS STUDIEKOR
Erik Bjørn Lund, dirigent
Asger Hamerik Requiem

Søndag 11.12.83 Musikhuset, foyeren

Jens Christian Møller, cello
Max Bruch Kol Nidrei
Richard Wagner Symfoni i C-dur

Søndag 13.11.83 kl. 11.15 Musikhuset, foyeren
Inge Haaning, horn
Klaus Gottlieb, horn
Franz Schubert Rosamunde: Ouv. + Mellemaktsmusik III, Balletmusik II
Friedrich Kuhlau Concertino for 2 horn
Edvard Grieg Symfoniske danse

Mandag 10.10.83 kl. 20 Skovvangsskolen, Hammel
Tirsdag 01.11.83 kl. 20 Borgernes Hus, Veng

Benjamin Øllgaard, violin
Inge Haaning, horn
Klaus Gottlieb, horn
Franz Schubert Rosamunde: Ouv. + Mellemaktsmusik III, Balletmusik II
L. v. Beethoven Romance i F-dur
Friedrich Kuhlau Concertino fro 2 horn
Georges Bizet L’Arlésienne suite nr. 2

Lørdag 07.05.83 kl. 16 Arnbjergpavillonen, Varde
Judith Majland, sopran
Børge Boyding, tenor
Torben Eskildsen, bas
VOKALIA VARDE
DIV. KOR FRA ESBJERG-VARDE
Carl Nielsen Symfoni nr. 2, De fire temperamenter
Carl Nielsen Fynsk Forår

Søndag 27.03.83 Musikhuset, foyeren
Søren Bagger, klarinet
Gioacchino Rossini Wilhelm Tell, ouverture
Carl Maria v. Weber Klarinetkoncert nr. 1
L. v. Beethoven Symfoni nr. 2

Søndag 05.12.82 Musikhuset, foyeren
Mandag 06.12.82 Låsby Skole

Hanne Holt Nielsen, violin
Merete Hoffmann, obo
Gaetano Donizetti Sinfonia concertata
Felix Mendelssohn Violinkoncert [05.12.]
Joh. Nepomuk Hummel Obokoncert [06.12.]
Carl Nielsen Symfoni nr. 2

Søndag 16.05.82 kl. 20 Hadsten Skole
Sisse Lunøe, sopran
Carl Maria v. Weber Opfordring til dans
Franz Lehár Vilja-Lied (Den glade enke)
Amilcare Ponchielli Timernes dans fra La gioconda
Johann Strauss Klänge der Heimat (Czardas fra Flagermusen)
Jacques Offenbach Orfeus i underverdenen, ouverture

Lørdag 20.03.82 kl. 16 Åby Skole
Søndag 21.03.82 kl. 16 Hornslet Skole

Merete Hoffmann, obo
Igor Stravinskij Symfoni i C: Sats 1 og 2
Joh. Nepomuk Hummel Introduktion, tema og variationer for obo og ork.
Johannes Brahms Akademisk festouverture

Mandag 14.12.81 kl. 20 Ellevang Kirke
Mogens Helmer Petersen, orgel
J. P. Sweelinck Fantasie op de manier van een echo
W. A. Mozart Serenade i B-dur for 13 blæsere
G. F. Händel Orgelkoncert, F-dur, op. 4 nr. 4
G. F. Händel Water Music

Lørdag 07.11.81 kl. 16 Århus Statsgymnasium
Søndag 08.11.81 kl. 16 Mårslet Skole

Jan Verheugt, violin
Juddi Winkel, bratsch
L. v. Beethoven Prometheus, ouverture
W. A. Mozart Sinfonia concertante for violin og bratsch
Camille Saint-Saëns Symfoni nr. 2

Lørdag 23.05.81 kl. 16 Samsøhallen, Tranebjerg
Søndag 24.05.81 kl. 16 Musikkonservatoriet

Benjamin Øllgaard, violin
Eva Merete Nielsen, violin
H. C. Lumbye Britta polka
Johann Strauss G’schichten aus dem Wiener Wald
H. C. Lumbye Columbine polka mazurka
H. C. Lumbye Koncertpolka for 2 violiner
Johann Strauss Annen-Polka
Johann Strauss Zigeunerbaronen, ouverture

Søndag 29.03.81 kl. 15 Skovvangsskolen, Hammel
Mandag 30.03.81 kl. 20 Århus Statsgymnasium

Klaus Gottlieb, horn
Peder Holm Nocturne
Hakon Børresen Serenade for horn, strygere og pauker
Niels W. Gade Symfoni nr. 1, På Sjølunds fagre sletter

Lørdag 22.11.80 kl. 16 Århus Statsgymnasium
Søndag 23.11.80 kl. 16 Parkvejen Skole, Odder

Jan Verheugt, violin
Axel Momme, dirigent
Johannes Brahms Haydn-variationer
W. A. Mozart Adagio for violin og orkester, KV 261
W. A. Mozart Rondo for violin og orkester, KV 373
W. A. Mozart Symfoni nr. 40

Tirsdag 20.05.80 kl. 20 Mølleskolen, Ry
Hans Erik Deckert, cello
Axel Momme, dirigent
Peter Tjajkovskij Rokokovariationer for cello og orkester
Karen Juhl Olsen, sopran
Hanne Stavad, alt
Poul Elming, baryton
RY HØJSKOLES KOR
Hans Erik Deckert, dirigent-afsked
Niels W. Gade Elverskud

Onsdag 07.05.80 kl. 20 Aarhus Kongreshus
Hans Erik Deckert, cello
Axel Momme, dirigent-debut
Peter Tjajkovkij Rokokovariationer for cello og orkester
Hans Erik Deckert, dirigent
L. v. Beethoven Symfoni nr. 3, Eroica

Onsdag 19.03.80 kl. 20 Teatersalen, Silkeborg
Torsdag 20.03.80 kl. 20 Risskov Amtsgymnasium

Ingelise Suppli Jespersen, sopran
Ulla Wang, alt
Poul Elming, baryton
AARHUS STUDIEKOR
HASLE SKOLES BØRNEKOR
Hans Erik Deckert, dirigent
Niels W. Gade Elverskud
Peter Lindroos, tenor
AARHUS STUDIEKOR
Hans Erik Deckert, dirigent
Zoltán Kodály Psalmus Hungaricus

Lørdag 26.01.80 kl. 16 Psykiatrisk Hospitals festsal “Åben prøve”
Pia Labohn, klaverstud.
Bent Fomsgaard, cellostud.
Mette Kappel, sangstud.
Carsten Mach, sangstud.
Michael Gottschalck, cellostud.
Palle Berg, klaverstud.
L. v. Beethoven Klaverkoncert nr. 4: 1. sats
Antonín Dvořák Rondo for cello
Joseph Haydn Nur beut die Flur (Skabelsen)
Johann Sebastian Bach Endlich, endlich (Recitativ og arie fra Kantate nr. 56)
Max Bruch Kol Nidrei
Edvard Grieg Klaverkoncert: 1. sats