1990-1999


Søndag 14.11.99 kl. 20 Farveriet
Marianne Leth, fløjte
Antonin Dvořák Tjekkisk suite
Karl Stamitz Fløjtekoncert, G-dur
Jean Sibelius Karelia suite
Georges Bizet L’Arlésienne suite nr. 2

Mandag 26.04.99 kl. 20 Vejlby Skole

Anette Kaag, trombone
Niels W. Gade Efterklange af Ossian. Ouverture
Leopold Mozart Basunkoncert
Robert Schumann Symfoni nr. 3, Den Rhinske

Søndag 17.01.99 kl. 12 Musikhuset, foyeren
Anker Buch, violin
Johann Strauss Zigeunerbaronen: Indtogsmarch
Peter Tjajkovskij Nøddeknækkeren: Blomstervalsen
L. v. Beethoven Romance i F-dur
Johann Strauss Tritsch-Tratsch Polka
Johann Strauss Wein, Weib und Gesang
Pablo de Sarasate Zigeunerweisen
Jacob Gade Tango Jalousie
Georges Bizet Carmen suite nr. 1, Sats 1, 2, 4, 5 og 6
Johann Strauss d.æ. Radetzky-Marsch
H. C. Lumbye Champagnegalop

Fredag 20.11.98 kl. 20 Sct. Lukas Kirke
Søndag 22.11.98 kl. 16:30 Sct. Peders Kirke, Randers

Jan Flemming Jensen, tenor
Niels Bo Emgren, bas
HUMMERKORET, VIBY KORET
Antonin Dvořák Legende fra op. 59
Giacomo Puccini Messa di Gloria

Søndag 03.05.98 kl. 20 Vejlby Skole, aulaen
Sven Munksgaard Kruse, obo
L. v. Beethoven Prometheus, ouverture
G. Ph. Telemann Obokoncert, c-mol
Domenico Cimarosa Il matrimonio segreto, ouverture
Joh. Nepomuk Hummel Variationer for obo og orkester
L. v. Beethoven Symfoni nr. 1

Lørdag 24.01.98 kl. 13 Storcenter Nord, teatersalen
Lone Rasmussen, sopran
Bjarne Vestfalen, klarinet
Niels Højlund, konferencier
H. C. Lumbye Columbine polka mazurka
Johann Strauss Donau-Walzer
Georg (Lumbye ?) Tema med variationer for klarinet og orkester
Johannes Brahms Ungarske danse: Nr. 5 og 6
W. A. Mozart Grevindens cavatine fra Figaros Bryllup
Oscar Straus Valseduet fra Valsedrømme
George Gershwin Summertime (Porgy and Bess)
Richard Rodgers South Pacific, udtog
H. C. Lumbye Salut for August Bournonville
Johann Strauss d.æ. Radetzky-Marsch
H. C. Lumbye Champagnegalop

Søndag 23.11.97 kl.15 Vejlby Skole
Peer Kjær Andersen, klaver
Luigi Cherubini Anakreon, ouverture
W. A. Mozart Klaverkoncert nr. 20
Johannes Brahms Symfoni nr. 2

Mandag 21.04.97 kl. 20 Vejlby Skole
Tue Lautrup, violin
F. L. Æ. Kunzen Erik Ejegod, ouverture
Peter Tjajkovskij Violinkoncert
Edvard Grieg Symfoniske danse

Søndag 12.01.97 kl. 15 Storcenter Nord, teatersalen
Lone Rasmussen, sopran
Niels Højlund, konferencier
Johan Halvorsen Bojarernes indtogsmarch
Johann Strauss Annen-Polka
Johann Strauss Kaiser-Walzer
W. A. Mozart Pagens arie fra Figaros Bryllup
Giacomo Puccini O mio babbino caro (Gianni Schicchi)
Edward Elgar Salut d’amour
Leo Delibes Mazurka fra Coppelia
Franz Lehár Vilja-Lied
Frederick Loewe I could have danced all night (My Fair Lady)
Richard Rodgers Oklahoma, udtog
H. C. Lumbye Champagnegalop

Søndag 27.10.96 kl. Vejlby Skole (70 års jubilæum)
Pernille Jönsson, violin
Birgitte Bærentzen, bratsch
Erwin Chmiel, 10 års dirigent-jubilæum
W. A. Mozart Titus, ouverture
W. A. Mozart Sinfonia concertante for violin og bratsch
Franz Schubert Symfoni nr. 8, Den ufuldendte

Søndag 21.04.96 kl. 15 Odense Koncerthus
Fredag 26.04.96 kl. 20 Århus Domkirke

Anne Margrethe Dahl, sopran
Lars Thodberg Bertelsen, baryton
ODENSE MOTETKOR, ODENSE UNIVERSITETS STOREKOR, CÆCILIAKORET
Fyns Amatørsymfoniorkester
Århus Amatørsymfoniorkester
Erwin Chmiel, dirigent
Johannes Brahms Ein deutsches Requiem

Lørdag 27.01.96 kl. 15 Storcenter Nord, teatersalen
Per Morten Bye, trompet
Niels Højlund, konferencier
Emil Reesen Festmarch fra Kongefilmen 1937
Emil Waldteufel Skøjteløbervals (Les patineurs)
H. P. Nielsen Trompetpolka
Aram Katjaturjan Maskarade suite: Vals, Mazurka, Galop
W. A. Mozart Nattens dronnings arie fra Tryllefløjten, arr. f. trompet
Johann Strauss Nur fort: Schnell Polka
Charles Ancliffe Nights of Gladness
Jean Baptiste Arban Variationer over Le carneval de Venise, arr. J. Panula
Giuseppe Verdi Hymne og triumfmarch fra Aïda
Johann Strauss Tritsch-Tratsch Polka
C. C. Møller Århus Tappenstreg

Søndag 12.11.95 kl. 20 Sct. Annagade Skole
Bjarne Vestfalen, klarinet
Aram Katjaturjan Maskarade suite
W. A. Mozart Klarinetkoncert
Antonin Dvořák Symfoni nr. 9, Fra den nye verden

Mandag 08.05.95 kl. 20 Vejlby Skole
Carsten Adrian, horn
W. A. Mozart Cosí fan’ tutte, ouverture
W. A. Mozart Hornkoncert nr. 3
Lars Erik Larsson Pastoralsuite
L. v. Beethoven Symfoni nr. 2

Lørdag 28.01.95 kl. 15 Vejlby Skole
Anker Buch, violin
Eric Coates Calling all Workers
Johann Strauss Flagermusen: Vals
Jules Massenet Meditation (Thaïs)
Jacob Gade Tango Jalousie
H. C. Lumbye Salut for August Bournonville
Fred Hartley Alpine festival
Franz Lehár Guld og sølv vals
Vittorio Monti Czardas nr. 1
Leonard Bernstein West Side Story, arr.
Johann Strauss Unter Donner und Blitz
Johann Strauss d.æ. Radetzky-Marsch

Søndag 06.11.94 kl. 20 Sct. Annagade Skole
Christina Åstrand, violin
Edvard Grieg Norske danse
Max Bruch Violinkoncert nr. 1
Antonin Dvořák Symfoni nr. 8

Søndag 08.05.94 kl. 16 Århus Købmandsskole, Vejlby
Bjarne Vestfalen, klarinet
Johann Strauss Zigeunerbaronen, ouverture
Carl Maria v. Weber Concertino for klarinet og orkester
H. C. Lumbye Amelie vals
H. C. Lumbye Salut for August Bournonville
Johann Strauss Zigeunerbaronen: Indtogsmarch
Offenbach / Oscar Fetras La Barcarole. Vals over motiver fra Hoffmanns Eventyr
Richard Rodgers Oklahoma, udtog
Joseph Strauss Feuerfest
Johann Strauss Unter Donner und Blitz

Søndag 13.03.94 kl. 20 Vejlby Skole
Birgitte Bærentzen, violin
Julie de Fontenay, violin
Johannes Brahms Akademisk festouverture
Joh. Seb. Bach Dobbeltkoncert for 2 violiner
Dmitrij Sjostakovitj Symfoni nr. 9

Søndag 28.11.93 kl. 20 Vejlby Skole
Sven Munksgaard Kruse, obo
Bjarne Vestfalen, klarinet
Jørgen Gliemann, fagot
Jørgen Andersen, horn
Johan Svendsen Norsk rapsodi nr. 3
W. A. Mozart Sinfonia concertante for 4 blæsere
César Franck Symfoni i d-mol

Søndag 02.05.93 kl. 20 Vejlby Skole
Bjarne Vestfalen, klarinet
Richard Wagner Meistersänger, forspil
Carl Maria v. Weber Klarinetkoncert nr. 1
Johannes Brahms Symfoni nr. 1

Søndag 22.11.92 kl. 15 Vejlby Skole
Anders Havshøj, klarinet
Franz Schubert Rosamunde, ouverture
Carl Maria v. Weber Klarinetkoncert nr. 1
Carl Nielsen Symfoni nr. 1

Lørdag 09.05.92 kl. 13 Storcenter Nord, teatersalen
Bodil Krusebæk, bratsch
Luigi Cherubini Anakreon, ouverture
Joh. Nepomuk Hummel Fantasi for bratsch og orkester
H. C. Lumbye Britta polka
Johann Strauss Donau-Walzer
Richard Rodgers South Pacific, udtog
Benjamin Britten Soirées Musicales: March og Tarantella
Giuseppe Verdi Hymne og triumfmarch fra Aïda

Søndag 29.03.92 kl. 15  Sct. Annagade Skole
Nikolaj Szeps-Znaider, violin
Anton Bruckner Ouverture
Henryk Wieniawski Violinkoncert nr. 2
Edvard Grieg Peer Gynt suite nr. 1
Gordon Jacob Suite for blæsere: Allegro, Allegretto
Benjamin Britten Soirées Musicales. Suite efter Rossini

Lørdag 07.12.91 kl. 15 Musikhuset Århus, foyeren

Martin Schuster, trompet
Carl Maria v. Weber Oberon, ouverture
Joh. Nepomuk Hummel Trompetkoncert, Es-dur
G. F. Händel Fyrværkerimusik: Largo og La rejouissance, allegro
Peter Tjajkovskij Eugen Onegin: Vals
Jerry Bock Spillemand på en tagryg, udtog
Eric Coates London suite: Westminster og Knightsbridge

Søndag 03.11.91  kl. 15 Risskov Amtsgymnasium
Sven Munksgaard Kruse, obo
Carl Maria v. Weber Oberon, ouverture
Joh. Seb. Bach Obokoncert
Robert Schumann Symfoni nr. 3, Den Rhinske

Lørdag 11.05.91 kl. 15 Musikhuset Århus, foyeren
Peer Kjær Andersen, klaver
Peder Severin, tenor
Gioacchino Rossini Barberen i Sevilla, ouverture
W. A. Mozart Rondo i D-dur for klaver og orkester
C. E. F. Weyse Skøn jomfru, luk dit vindue op (Sovedrikken)
Sextus Miskow Den spillemand snupped’ fiolen fra væg
Mogens Schrader I de lyse nætter
Aram Katjaturian Maskarade suite: Vals og Galop
Emil Reesen Sangen har vinger + Livets glæder (Farinelli)
Frederick Loewe My Fair Lady, udtog
Fini Henriques Livsglædens dans (Den lille havfrue)

Søndag 11.05.91 Odder Amtsgymnasium
Caspar Koch, fløjte
Gioacchino Rossini Barberen i Sevilla, ouverture
W. A. Mozart Symfoni nr. 31, Pariser
Johann Joachim Quantz Fløjtekoncert, G-dur
Felix Mendelssohn Symfoni nr. 5, Reformationssymfonien

Lørdag 08.12.90 kl. 12 Musikhuset Århus, foyeren
Peder Severin, tenor
Ole Axelsen, dirigent
Gioacchino Rossini Tancredi, ouverture
Niels W. Gade Herr Olufs ballade fra Elverskud
J. P. E. Hartmann Sverkels romance fra Liden Kirsten
H. C. Lumbye Amelievals
G. F. Händel Water Music: Alla hornpipe
G. F. Händel Ombra mai fu (Xerxes)
Cësar Franck Panis angelicus (Messe solennelle)
Archangelo Corelli Concerto grosso op. 6 nr. 8: Pastorale
Peter Tjajkovskij Blomstervalsen fra Nøddeknækkeren

Efterår 90 Risskov Amtsgymnasium
Christina Åstrand, violin
Carl Nielsen En fantasirejse til Færøerne. Rhapsodisk ouverture
W. A. Mozart Violinkoncert nr. 4
L. v. Beethoven Symfoni nr. 5, Skæbnesymfonien

Lørdag 05.05.90 kl. 12 Musikhuset Århus, foyeren
Kirsten Vaupel, sopran
Edouard du Puy Ungdom og galskab, ouverture
Johannes Brahms Ungarske danse: Nr. 5 og 6
Robert Stolz Mein Liebeslied (Sommer i Tyrol)
Oscar Straus Leise, ganz leise (Valsedrømme)
Johann Strauss Wienerblut
Robert Stolz Im Prater blüh’n wieder die Bäume
Rudolf Sieczynski Wien, du Stadt meiner Träume
H. C. Lumbye Columbine polka mazurka
H. C. Lumbye Salut for August Bournonville

Søndag 04.03.90 kl. 15 Odder Amtsgymnasium
Jørgen Tind, klaver
Niels W. Gade Holbergiana: 4. sats
Edvard Grieg Klaverkoncert
Antonin Dvořák Symfoni nr. 8